Potrzebujesz porady lekarskiej?
Zadaj pytanie w poniższym formularzu.

Podaj imię (nick):
Wpisz treść swojego pytania

Poltyka prywatności

Praca, Dom, Rodzina

Chcemy, by łączenie pracy zawodowej z opieką nad małymi dziećmi było łatwiejsze. Dlatego wprowadziliśmy roczny urlop rodzicielski, który objął wszystkie dzieci urodzone od 1 stycznia 2013 r.

Ułatwiliśmy także zakładanie żłobków i przedszkoli, których liczba rośnie z roku na rok, choć zdajemy sobie sprawę, że potrzeby są dużo większe. "Ustawa żłobkowa" ułatwia także formalne zatrudnienie niani, dofinansowane z budżetu państwa. Od 1 września 2013 r. każda dodatkowa godzina (ponad 5 już bezpłatnych) pobytu dziecka w przedszkolu kosztuje maksymalnie 1 zł.

Promujemy aktywność fizyczną wśród najmłodszych - wybudowaliśmy już ponad 2 tys. boisk sportowych, tzw. orlików.

Zaczęliśmy zmieniać system opieki zdrowotnej, jednak w ciągu kilku lat nie udało się nadrobić kilkudziesięcioletnich zaniedbań w tej dziedzinie.

W swoim "drugim expose" Donald Tusk zapowiedział pakiet 5 działań prorodzinnych. Propozycje te układają się w logiczny ciąg odpowiadający 5 etapom w życiu młodych rodzin:

Rząd wesprze starania singli i młodych rodzin o mieszkanie poprzez program "Mieszkanie dla młodych". Program obowiązuje od 1 stycznia 2014 r.

1 lipca 2013 roku ruszył specjalny program ministerstwa zdrowia, dzięki któremu w ciągu 3 lat 15 tys. par będzie mogło skorzystać z refundacji zabiegów in vitro.

Po urodzenia dziecka rodzice mogą już skorzystać z rocznego urlopu.

Zwiększyło się dofinansowanie państwa do budowy i utrzymania żłobków (80 proc. budżet państwa, 20 proc. samorządy).

Obniżyły się opłaty za pobyt dziecka w przedszkolu. Od 1 września 2013 r. wszystkie godziny powyżej 5. będą kosztują maksymalnie 1 zł.