Potrzebujesz porady lekarskiej?
Zadaj pytanie w poniższym formularzu.

Podaj imię (nick):
Wpisz treść swojego pytania

Poltyka prywatności

17 października Dniem Walki z Rakiem Piersi w Polsce

Biorąc pod uwagę skalę zachorowań – ostatnie statystyki wskazują na prawie 16 tys. nowych rozpoznań raka piersi oraz 5 tys. zgonów rocznie, październik to dobry moment do rozmowy o wczesnej, zintegrowanej diagnostyki tego nowotworu. Na podstawie własnych doświadczeń z przeprowadzanych przez ponad 20 lat różnych kampanii społeczno-edukacyjnych stwierdzam, że „październik” powinien trwać przez cały rok. Z pewnością Polski Dzień Walki z Rakiem Piersi, przypadający na 17-tego października, powinien być okazją do podsumowania wyników całorocznych działań na rzecz zwiększenia świadomości kobiet na temat roli badań diagnostycznych w kierunku wczesnego wykrywania raka, czego wyrazem jest stały, choć ciągle niezadowalający wzrost liczby osób zgłaszających się każdego roku na badania. W czasie naszych kampanii zachęcamy kobiety zarówno do regularnego wykonywania samobadania piersi oraz do korzystania z bezpłatnej mammografii w ramach Populacyjnego Programu Wczesnego Wykrywania Raka Piersi. Podstawową szansą dla kobiet w walce z rakiem piersi jest jego wczesne wykrycie, które zależy od świadomości profilaktyki i stosowania zintegrowanej diagnostyki tego nowotworu według najnowszych standardów medycznych (np. włączenie badania PET).

My, Amazonki, jesteśmy wiarygodnym przykładem, że walkę z rakiem można wygrać, a to pomaga kobietom zmniejszyć swój lęk przed podjęciem diagnostyki. Godnie nosimy na piersi nasz Amazoński Łuk – symbol waleczności; w trakcie naszych akcji społecznych często wręczamy różowe wstążki – międzynarodowy symbol świadomości raka piersi. W wielu miastach Amazonki od lat organizują Marsze Nadziei (nazywane też Marszami Różowej Wstążki), prowadzą ogólnopolskie kampanie, na przykład takie jakie „Zdrowy Nawyk – Zdrowe Piersi”, „Piersi w Polsce”, „Piłka jest Piękna – Razem Wygrywamy z Rakiem Piersi”, „Dotykam Wygrywam”, „Biegi po Zdrowie”. Do udziału w tych akcjach zapraszamy również mężczyzn, którzy na znak solidarności ze swoimi partnerkami oraz ogólnie z chorymi zakładają różowe szaliki i inne elementy ubioru związane z symbolem walki z rakiem piersi.

Moim marzeniem, jako inicjatorki wielu kampanii profilaktycznych, jest osiągnięcie 80% wskaźnika zgłaszalności kobiet na badania mammograficzne w ramach Populacyjnego Programu, gdyż tylko wtedy taki program przyniesie wymiernie efekty i zmniejszy liczbę zgonów z powodu raka piersi. Taką szansę widzimy w nowelizacji Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych na lata 2016-2024 oraz uchwaleniu rozporządzenia wprowadzającego kompleksowe ośrodki leczenia raka piersi. Po raz pierwszy zadania NPZChN będą realizować także organizacje pacjenckie. Dobra współpraca z Ministerstwem Zdrowia w przyszłości, daje gwarancję zapewnienia najwyższej jakości profilaktyki, diagnostyki, leczenie oraz rehabilitacji polskim kobietom.

Krystyna Wechmann

Prezes Federacji Stowarzyszeń „Amazonki”

http://www.mz.gov.pl/aktualnosci/17-pazdziernika-dniem-walki-z-rakiem-piersi-w-polsce

https://www.facebook.com/AmazonkiFed

 « Powrót