Potrzebujesz porady lekarskiej?
Zadaj pytanie w poniższym formularzu.

Podaj imię (nick):
Wpisz treść swojego pytania

Poltyka prywatności

"Znamy, ale nie badamy. Co Polacy wiedzą o czerniaku?" - inauguracja Tygodnia Świadomości Czerniaka 2015

"Znamy, ale nie badamy. Co Polacy wiedzą o czerniaku?" - pod takim hasłem odbywa się IV Tydzień Świadomości Czerniaka. 19 maja poseł Alicja Dąbrowska wzięła udział w konferencji prasowej inaugurującej wydarzenia towarzyszące Tygodniowi.

Akcja jest organizowana przez Akademię Czerniaka - sekcję naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej. Tegoroczna edycja ma na celu uświadomienie Polakom obowiązku regularnego badania znamion, chronienia skóry przed promieniowaniem UV podczas uprawiania sportu i pracy na świeżym powietrzu, sprawdzania stanu skóry nie tylko swojej, ale również najbliższych. Z badań, które przeprowadziła Akademia Czerniaka wynika, że 90% Polaków słyszało o czerniaku, 63% zgłosiłby się natychmiast do lekarza w przypadku zaobserwowania niepokojącego znamienia, ale aż 85% Polaków nigdy nie odwiedziło lekarza, żeby zbadać znamiona.

Podczas konferencji poseł Alicja Dąbrowska przedstawiła efekty pierwszego Dnia Świadomości Czerniaka, który odbył się w Sejmie w 2014r. Zaprosiła również na tegoroczną edycję zaplanowaną na 26 maja. Zapowiedziała także inicjatywę legislacyjną, która ogranicza dostęp osób niepełnoletnich do solariów.

W konferencji wzięli również udział: prof. Piotr Rutkowski - szef Rady Naukowej Akademii Czerniaka, dr Monika Słowińska ze szpitala MSW w Warszawie oraz ambasadorzy akcji: dziennikarz Polsat News Marek Kacprzak, wokalistka Olga Barej i projektant mody PLICH. « Powrót